Domácí šlehaný tělový krém na ekzém i akné. V hlavní roli lopuch větší

Když se řekne lopuch, každý si představí plevelného nezmara s ohromnými listy, který se rád usazuje v našich zahradách. Ani já nebyla výjimkou a snažila jsem se mu jeho invazi do té mojí překazit. Navíc mi pokaždé vytanulo na mysli, jak těžko se zaschlé květy téhle byliny sundávají z vlasů nebo z oblečení. 

 

Není to jen tak obyčejný plevel. Poznejte léčivou sílu lopuchového kořene

Asi tomu chtěla náhoda, abych si ho začala cenit jako léčivé byliny. Potřebovala jsem právě akutně ukočírovat atopický ekzém u dcerky. A protože pokaždé nejdřív dávám šanci všemu přírodnímu, trochu jsem tak pátrala, až jsem se dopátrala zajímavostí o hojivé schopnosti lopuchového kořene.

 

Samozřejmě vím, že atopický ekzém je vždy odrazem nějakého vnitřního nekomfortu. Proto je základem léčby zjistit a odstranit jeho příčinu. Nebudu se pouštět příliš do detailů, protože projevy ekzému jsou u každého specifické a stejně tak specifické jsou i jeho spouštěče. 

 

Lopuch vetší se dát použít v kuchyni, v lidovém léčitelství i kosmetice

V kuchyni se používají jeho mladé výhonky a řapíky, a to syrové i vařené. Kořen je oblíbenou surovinou zejména v japonské kuchyni, známý pod pojmem Gobo. Japonci ho používají podobně jako kořenovou zeleninu. Lopuch je nabitý vlákninou inulin, které obsahuje až 50 %, pak ještě vitamínem B-6, draslíkem a hořčíkem. Právě obsah inulinu z něj dělá nutričně zajímavou zeleninu. Inulin v tlustém střevě působí jako zdroj živin pro mnoho přátelských bakterií. Podporuje jejich růst a zabraňuje množení nepřátelských bakterií. Bez obav se do něj můžou pustit i diabetici, protože upravuje hladinu cukru v krvi.

 

V léčitelství se po lopuchu sahá při poruchách trávicího traktu, jater a žlučníku. Pro své diuretické účinky se využívá pro čištění ledvin a pomáhá čistit krev. V kosmetice ho pak najdete ve složení přípravků proti akné, atopickému ekzému, mykózám a zánětům. Pomáhá při nadměrné tvorbě kožního mazu. Používá se v šamponech proti vypadávání vlasů a pro posílení vlasových kořínků.

 

Umíchejte si hojivý lopuchový krém

 

  • 2 lžíce nastrouhaného kořene lopuchu
  • 1 lžíce čerstvého tymiánu (nechat lehce zavadnout)
  • 100 ml bambuckého másla (například Purity Vision)
  • 50 g kakaového másla
  • 2 lžíce meruňkového oleje
  • 1 lžíce včelího vosku
  • Tocopherol – čistý vitamín E – pořídíte na Ekokoza

Na lopuchový kořen je třeba vzít motyku nebo rýč. Jeho silný kořen sahá do hloubky až 70 cm, takže vydolovat ho ze země chce trochu síly ;) Kořen omyjeme, oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Necháme trochu zavadnout. 

Ve vodní lázni si rozpustíme bambucké a kakaové máslo, přidáme nastrouhaný kořen lopuchu a tymián. Necháme den macerovat. V průběhu macerování občas zahříváme. 

Do zahřáté směsi vmícháme meruňkový olej a rozpustíme včelí vosk. Přecedíme přes plátno a necháme vychladnout. Ještě než začne směs tuhnout, přidáme vitamin E (podle doporučeného dávkování až 0,5 %) a šlehačem vyšleháme do jemného nadýchaného krému.

 

Tip: Na mokvavá ložiska ekzému skvěle a hlavně rychle zabral lopuchový krém smíchaný s přírodním oxidem zinečnatým v poměru 50 na 50. Je protizánětlivý a antiseptický a vysychá mokvající ložiska kůže.

Sdílet

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na